İstanbul’dan günübirlik uzaklaşabilecek yerler

İstanbul’dan günübirlik uzaklaşabilecek yerler

Bahar geldi sayılır. Artık havalar bozulmayacak gibi görünüyor. Hafta içinin stresini, İstanbul’dan çok uzaklaşmadan, günübirlik gidip gelinecek yerlere giderek atmak isteyenler için birbirinden güzel yerler seçtik. İşte size doğanın İstanbul yakınlarına kattığı güzellikler…

Polonezköy
İstanbul’un arka bahçesi yakıştırması yapılan, Beykoz’un bu şirin beldesi, trafik kargaşasından ve gürültülü insan kalabalığından uzaklaşmak isteyenler için birebir. Doğayla kültürün iç içe olduğu Polonezköy eşsiz bir cennet köşesi. Köye ulaşmak için geçtiğiniz yollarda bile kendinizi İstanbul’dan çok uzakta hissedeceksiniz. İstanbul’un arka bahçesi olan bu cennet köyde, zengin köy kahvaltısı yaparak başladığınız bir güne, hamakta veya minderde dinlenip, at gezintisiyle devam edebilir, doğayla baş başa şehrin gürültüsünden uzak doğal bir ortamda yabani kuş türlerine rastlayabileceğiniz 5 kilometrelik yürüyüş parkurunda kışın dahi yürüyüş, koşu ve bisiklet sporları yapabilirsiniz.
Mola vermek istediğinizde, işletmelerin birbirinden lezzetli ve farklı alternatifler sunan restoranlarında yemek yiyebilir, bahçelerde et mangal partisi yapabilir veya çay saatinde pasta, çörek ve tatlılarla kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Köy meydanında ayrıca Arıcılık Müzesi ve hediyelik eşyalar satan dükkanları da ziyaret edebilirsiniz.

Çilingöz
İstanbulluların son keşiflerinden biri olan Çilingöz, Karadeniz dalgalarına ev sahipliği yapan güzel koylardan bir tanesi. Gün geçtikçe ününü arttıran Çilingöz’de, denizle orman, göl ve sazlıklar iç içe geçmiş durumda. İstanbulluları buraya itense, denizin temiz, tabiatın eşsiz ve koyun oldukça sakin olması.
Çatalca’nın Binkılıç Beldesi’ne bağlı olan koy, İstanbul’a yaklaşık 2 saat uzaklıkta. Ücretli girilen piknik alanında tüm gününüzü hiç sıkılmadan geçirebilirsiniz. İşin en şaşırtıcı yanı ise, mükemmel bir manzaranın içerisinden sakin bir şekilde ilerlerken, yolun sonunda karşınıza yüzlerce park halinde arabanın çıkması. Bir anda şok oluyorsunuz. Ama yine de gidip görülesi yerlerden.

Anadolu Kavağı
Bir yer düşünün ki, bir günde nüfusunun 4-5 katı turist çekebilsin. Bu küçücük turistik mahallemiz böyle bir yer işte. Karadeniz ile Marmara’nın kesiştiği noktada konumlanan Anadolu Kavağı, Doğu Roma’dan kalma kalesi ile yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı. Eşsiz bir manzaraya sahip kaleden mahalleye inerek, birbirinden lezzetli balıklar yapan restoranlarda muhteşem bir ziyafet çekebilirsiniz. Stres atmak için en uygun yerlerden biri olan Anadolu Kavağı, Beykoz’a bağlı. Ulaşım İETT otobüsleri ile Kavacık’tan, Şehir Hatları Vapurları ile Sarıyer’den yapılabilir. Tavsiyem, Eminönü’nden sabah binin tur vapurlarına, boğazı gezerek ulaşın Anadolu Kavağına. Dönüşte de aynı güzergahta dönün ve unutamayacağınız bir günü sonlandırın.

Kefken- Kerpe
Karadeniz dalgalarının vurduğu sahil kasabası Kerpe; deniz ve piknik isteyenler için ideal bir yer. Sırtını ormana yaslayıp, önüne Karadeniz’i alan Kerpe, ziyaretçilerine bahar ve yaz mevsimlerinde oldukça hoş vakitler geçirtiyor. İzmit’e 50 km mesafede, İstanbul’dan 2 saat uzaktadır. Çocuklu aileler için uygun bir sahili bulunan Kerpe’de, kayalıklar ve deniz altındaki mağaralarıyla bu alandaki ilgililerin en uğrak yerlerinden biridir.
Kerpe’ye komşu olan Kefken ise Kandıra’nın en gelişmiş sahil köyüdür.  Yazlık evlerle dolup taşmış sahil şeridi, tüm güzelliğini hala korumakta. Yaz aylarında hemen hemen her gün çok kalabalıktır. Burada dalış sporu meraklıları için birebirdir.

Ağva
agva-deresi03Karadeniz’in bir başka uğrak yeri olan Ağva, yeşilin ve mavinin en güzel şekilde buluştuğu yerlerden birisi. İstanbul’a bir buçuk saat mesafede olan Ağva, muhteşem doğası, kumsalı, denizi , yürüyüş alanları ile ziyaretçilerine mükemmel bir gün için davetiye veriyor. İstanbul’un pekte dışında sayılmayan Ağva, buna rağmen doğallığını kaybetmemiş durumda.  Denizden hoşlanmayanlar için, Yeşilçay boyunca sıralanmış tesislerde piknik yapmak, kırsal kesimde yürüyüş yapmak mükemmel olur.

Cumalıkızık
Hem dinlenirim, hem de kültürümü öğrenir, bilgi sahibi olurum diyorsanız Cumalıkızık en uygun yer. Tarihsel filmlerin bile en çok çekildiği yer olan Cumalıkızık, Bursa’da Uludağ’ın eteklerinde bulunan, tarihi dokusuyla insanı cezbeden şirin bir köy. Gezerken canınızın hiç sıkılmayacağı, hatta dinlendiğinizi, stresinizi attığınızı hissedebileceğiniz bir yer. Tarihini anlatan ve eski dönemlerden eşyalar sergileyen müzesi ise görülmeye değer. Ailenizle kültür günü yapmak istiyorsanız, Cumalıkızık’a uğrayın derim.

Sapanca
Doğanın mucizesini yansıtan en güzel yerlerden biridir Sapanca. İstanbul’dan 2,5-3 saat mesafe uzaklıktadır. Doğası ve tarihi dokularıyla muhteşem bir gezi alanıdır. Günü birlik gezilerde göl çevresi ve ormanlık alan gezmekle bitmez. Asla sıkılmayacağınız, tüm yorgunluğunuzu atabileceğiniz eşsiz yerlerden biri. Anlatmak yetmez, gidip yaşamanız gerekir…

Durusu (Terkos) Gölü
İstanbulluların hemen yanı başında bulunan Terkos Gölü, doğanın zevkini çıkarmak isteyenler için ideal.  İstanbul’a yaklaşık 50 km uzaklıktadır. El değmemiş doğası ile, doğa severlerin İstanbul’dan çok uzaklaşmadan, doğanın tüm zevklerini tadabilecekleri eşsiz bir yer.  Istranca Ormanlarının çevrelediği göl içerisinde, balıklar, balıkçıl kuşlar ve su bitkileriyle doğal bir park görünümünde. Bir çok aktiviteyi bir arada yapabileceğiniz Durusu’da, İstanbullu olmanın verdiği zorunlu stresi üzerinizden çabuk atarsınız.

Etiket(ler): , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

İstanbul’dan günübirlik uzaklaşabilecek yerler için 1 cevap

  1. UmutbabA diyorki:

    Ahhh ahhh. insanın yanına sevdiğini alıp, kaçıp gidesi, bir daha gelmeyesi gelio :S

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.