Kıyıköy

KIYIKÖY

Mavi ve yeşilin buluşması Kıyıköy, Kırklareli’nin Trakya’nın Karadeniz sahilinde, Kırklareli- Vize’ye 45 km  uzaklıkta yer alan şirin bir yerdir. Hafta sonunu sakin huzurlu bir ortamda yaşamak isteyenler için kesinlikle görülmesi gerekir. Biz hafta sonu için ne yapalım derken Hürriyet Gazetesinin ekinde gözüme ilişti ve incelemeye koyuldum. Arkadaşımın da fikrini alarak, arabamıza atladığımız gibi yola çıktık. Yaklaşık 2 saat süren keyifli bir yolculuğun ardından mavi ve yeşilin birleştiği bu yere ulaştık. Karadeniz’in dalgalarıyla şekillendirdiği ilginç kaya oluşumları, temiz havası, doğal dokusunun bozulmadığı, bir kısmı halen kullanılan eski köy evlerini saatlerce dolaştık. Bu eşsiz güzellikteki tabiatı bizi adeta büyülemişti.

Antik çağlardan bu yana yerleşim merkezi olan Kıyıköy, Trakya’nın Karadeniz sahilinde, Kırklareli’nin bir ilçesi. Koruma altındaki yöre, İstanbul’a 150 km. uzaklıkta şirin, huzurlu, sakin bir tatil merkezi. Her iki yanından akarak denize ulaşan “Pabuç” ve “Kazan” adlı derelerin arasında yarımada gibi uzanan yüksek bir tepede yer alan Kıyıköy, çarpıcı coğrafyasıyla ilgi çekiyor. Karadeniz’in hırçın dalgalarıyla oyulan kıyı kayaların kimisi anıt kaya olarak, kimi de derin mağaralar olarak göze çarpıyor. Bir zamanlar korsan teknelerin saklandığı koylar içindeki dev mağaralar, Kartaltepe’den görünen manzara görülmeye değer.

Mağara Manastırı: 9.yüzyılda yapılan ve Bizans döneminin dini eserleri arasında yer alan bu manastır, kayalara oyularak inşa edilmiş. İlçenin kuzeybatısındaki vadinin yamacında yonca planlı bir şapel, tek nefli büyük planlı bir kilise ile bunun yanında düzensiz yerleştirilmiş odalar, mezar şapeli ile düzgün hücrelerden oluşan kompleksin duvarlarında kazınmış haçlar, bazı resimler, çeşitli kabartmalar bulunuyor. Kıyıköy ortaçağ Salmydessosu ‘nun surla çevrili alanı içinde yer almış doğusu Karadeniz’e, kuzey ve güneye bakan yamaçları dere vadisine dimdik inerken, sadece batı yönü geçit vermiş antik kentin surları, ilk kez Lustirianus döneminde 6. yüzyılda yapılmış. 9 ve 10. yüzyılda da onarım görmüş. Duvar yüksekliği yer yer 6-7 metreyi bulan surların kalınlığı ise 2 metre.

Kıyıköy’e Nasıl Gidilir?
İstanbul’a yaklaşık 150 kilometre uzaklıkta olan Kıyıköy’e gitmek için önce İstanbul üzerinden  Edirne yönüne doğru giderken Çerkezköy’e ulaşmalısınız. Daha sonra buradan Saray istikametine doğru gitmek gerekiyor. Yaklaşık olarak 20 kilometre sonra Saray’a vardığınızda ilçe içinden Kıyıköy’e bir yol ayrımı olduğunu göreceksiniz. Bu yola girdikten 30 kilometre yılan gibi ormanın içinde kıvrılan yollar insanı Karadeniz kıyısındaki inci gibi iki yerleşim birimine  Kıyıköy’e geliyoruz.

GEZELİM GÖRELİM

Kastro

Kıyıköy’e 18 km. Kırklareli’ne ise 85 km. mesafede yer alan Kastro plajları, 500 metre genişliğinde bir alanı kaplamaktadır.

Dupnisa ve Kuru Mağarası

Mağara Kırklareli ilinin Demirköy ilçesine bağlı, sarpdere köyünün sınırları içerisindedir. Köyün 5-6 km. güneybatısındadır. Trakya’nın en uzun ikinci mağarası olan Dupnisa mağaralar; 2003 yılında turizme açılmıştır.

Ayios Nikolaos

Kıyıkköy’e gelmeden sola ayrılan servis yolunun 2 km kadar ilerisinde. Orman içinde bulunuyor.

 

Diğer Gezi Notları

 

Amsterdam Berlin Brüksel
Paris Prag Venedik
Kıyıköy Alanya Abant
Ballıkayalar Cide Kastamonu
Safranbolu Roma

 

 

Önceki Sayfa

Yorumlar kapatıldı.