Ballıkayalar

İstanbul’a 1 saat uzaklıkta, saklı bir cennet Ballıkayalar. Şehrin tüm stresini üzerinizden atabileceğiniz, pek fazla bilinmeyen, ancak herkesin gidip görmesini tavsiye ettiğim yerlerden. Dağ sporlarıyla ilgilenenlerin, sürekli uğrak yerlerinden biri aslında. Yılın her mevsimi bu sporlarla ilgilenenler için turlar düzenleniyor buraya.

1995 yılında koruma altına alınmış bu kanyon, ufak bir şelalesi, ördeklere yuva olmuş deresi, göletleri, yamaçları ve birkaç sığ mağarasıyla tam bir doğa harikası. İçerisinde konaklama tesisi bulunmuyor ancak kamp için oldukça müsait bir yer. Parkın girişinde hoş bir tesis bulunuyor. Burada dereye ev sahipliği yapan şirin ördekler eşliğinde kahvaltınızı yaptıktan sonra, yürüyüşe başlayın ve günün keyfini muhteşem bir doğanın içinde çıkarın. Göletlerin üzerinden uzunca bir kanyonu iştah açıcı bir şekilde geziyorsunuz. Yeteneğiniz, cesaretiniz ve malzemeleriniz varsa yamaçlar, tırmanmanız için sizi bekliyor sanki. Ben pek yüksek sayılmayan bir tepeye kadar çıkmaya cesaret ettim malzemem olmadan J Yalnız biz uyarıldık, bende sizi uyarayım. Kanyonda çakal, tilki, köstebek gibi ürkütücü hayvanlara rastlayabilirmişsiniz, biz şanslıydık rastlamadık. Pek çok kuş türüne de ev sahipliği yapıyor parkımız. Ballıkayalara kalabalık gitmeniz tavsiyemdir. Günün tadını daha bol çıkarırsınız.

Ardından tekrar tesise dönüp kendin pişir kendin ye olaraktan leziz bir mangal ziyafetiyle, her zaman yaşayamayacağınız bir macerayı sonlandırırsınız.

Birde unutmadan sakın fotoğraf makinenizi evde unutmayın Ballıkayalar’a gelirken. Zira böyle bir yerin fotoğraflarını çekmekten mahrum kalmak istemezsiniz eminim…

Nasıl gidilir.

Eski Ankara asfaltında Gebze yönünde ilerleyin. Gebze’yi birkaç km geçtikten sonra Tavşanlı tabelasını göreceksiniz. Buradan içeri giriyorsunuz. Tabelalar sizi doğruca Ballıkayalar’a götürecek. E-5’ten sonra yaklaşık 15 dk içerde.

 

Diğer Gezi Notları

 

Amsterdam Berlin Brüksel
Paris Prag Venedik
Kıyıköy Alanya Abant
Ballıkayalar Cide Kastamonu
Safranbolu Roma  

 

Önceki Sayfa

Yorumlar kapatıldı.