Alanya

İstanbul’dan yaklaşık 850 km. uzağındaki popüler bir tatil merkezidir Alanya….. Plajları, spor olanakları ve sıcak iklimi ile gözde bir yer. En fazla beğenilen  ilgi gören yerleriarasında;  astım hastalığına iyi geldiği söylenen Damlataş Mağarası, Beş Gözlü Tersane, yanındaki Osmanlı devrinden kalma Tophane ve Dimçayı bulunuyor. Kesinlikle Alanya Kalesi’ne gece gitmenizi şiddetle tavsiye ederim. Oradan kente bir baktığınızda, kentin bütün ihtişamını gözleyebilirsiniz. Doğanın da iltimas geçtiği bu ilçe ilginç kuş türleriyle ve zengin bitki örtüsüyle, tarih boyunca paylaşılamamış. Çok az bir ücret karşılığında yapacağınız günlük yat turu ve burada yapılan animatörlerin (Korsanlar Mağrası)  suya atlama shovları epey bir ilginçti. Bütün o güzelliklerin tadını çıkarmak, az bilinenleri tekrardan keşfe çıkmak kalmış bize.

Nerede Ne Var ?

Alanya”da görmeye değer pek çok yer var. Plajlar, alışveriş merkezleri, restoranlar gün boyu sizi hareketli tutuyor. Tarihi binalar ve antik yerleşim merkezleri sıkça ziyaret ediliyor. Kente 20 km. kadar uzak olan “Leatres”, kilise, hamam ve tapınak kalıntılarıyla üstsüte kurulmuş uygarlıkların öykülerini anlatıyor. Alanya”ya 30 km. olan “Lotape” liman kenti, doğal limanı ve hakkında üretilmiş efsaneleriyle ünlü. Kral Antiaküs”ün karısının adını taşıyan kent, Roma döneminden kalıntılar taşıyor. “Syedra” ise Kargıcak Köyü civarında. Alanya”dan Mahmutlar dolmuşuyla on dakikada ulaşabilirsiniz. Kale, agora ve tapınak kalıntıları görülüyor. Bir tepenin üzerine kurulmuş bu kenti görmek için bir parça yürümeyi göze almanız gerek. Patikadan yukarı çıkmaya niyetliyseniz, rahat spor ayakkabılarınızı giymenizi öneriyoruz. Alanya”da Selçuklu ve Osmanlı döneminden kalan mimari şaheserler var.” Alanya Kalesi”, “Kızıl Kule”, “Sarapsa” ve “Alara Han” bunların başlıcaları. 33 metre yüksekliğindeki Kızıl Kule, Alanya”nın simgelerinden biri. Kızıl Kule”nin güneyindeki Selçuklu Tersanesi ise 1228 yılında yapılmıştır. Alanya deyince mağaralardan söz etmemek olmaz. Hasbahçe Mağarası, Dim Mağarası, Damlataş Mağarası, Fosforlu Mağara, Aşıklar Mağarası ve Korsanlar Mağarası ayrı ayrı yönlerden ilgi çekici. Hasbahçe Mağarası, DimMağarası, Damlataş Mağarası şaşırtıcı oluşumları ile ilgi çekiyor. Tekne turlarıyla gezilen Fosforlu Mağara, Aşıklar Mağarası ve Korsanlar Mağarası ise çeşitli öykülere konu olmuş. Alanya”ya yirmi dakika uzaklıktaki Gazipaşa”da yer alan Korsanlar Mağarası, Pamfilyalı korsanları gizlemiş bir zamanlar. Gazipaşa, balık yemekleriyle de ünlü. Atatürk Evi ve Müzesi, Alanya Müzesi ise Azaklar Sokak”ta, ziyarete açık.

Gece Hayatı

Alanya yazları son derece hareketli bir eğlence hayatına sahip. Gece mekânları genellikle İskele Caddesi, Atatürk Caddesi, Dimçayı ve Gazipaşa bölgelerinde yoğunluk gösteriyor.İskele Caddesi üzerinde James Dean, Zape Han, Koloni, Gazipaşa Caddesi”ndeyse Club 13 ve Club Manhattan önerebileceğimz yerler arasında. Bunlar dışında eğlenmek için otellerin barlarını da tercih listenize eklemeyi ihmal etmeyin.

 

 

 

Diğer Gezi Notları

 

Amsterdam Berlin Brüksel
Paris Prag Venedik
Kıyıköy Alanya Abant
Ballıkayalar Cide Kastamonu
Safranbolu Roma

 

 

Önceki Sayfa

Yorumlar kapatıldı.