Abant

İstanbul’un karmaşasından sıkılıp hafta sonu ufak bir kaçamak yapmak isteyenler için eşsiz bir mekan Abant. Tertemiz havasının yanında muhteşem manzaraları insanı büyüler nitelikte. Abant’ı Abant yapan eşi benzeri bulunmayacak güzellikteki gölü.

Milli parklar arasında olan bu yere arabayla giriş ücreti 7 lira. Girişten geçtikten sonra hemen solda sizi muhteşem göl karşılıyor. Gölün etrafı asfalt bir yolla çevrelenmiş. Yaklaşık 7 kmlik bu yolu kat ederken tek bir an bile sıkılmazsınız. İster yürüyerek enfes bir treekking deneyimi yapın, ister faytona binip nostaljik bir gezi yapın, isterseniz arabanızla turlayın… Gölün çevresinde nasıl dolaşırsanız dolaşın o büyüye kapılacaksınız. Yeşil ve mavi birbiriyle ancak bu kadar iç içe olabilir. Girişten sonra sağınıza  ormanı solunuza enfes gölü alın, gerisini siz bırakın Abant yapsın.

Parkın içerisinde 3 adet otel bulunmakta. Otellerin manzaraları anlatılamaz bir güzelliğe sahip. Ayrıca yemek için gölün çevresinde 3-4 tane restoran bulunuyor. Göl manzarasında yemek yemek ayrı bir zevk. Gölün etrafında dolaşırken Mudurnu tabelasından saptıktan sonra uçsuz bucaksız yaylalar sıralanıyor önünüze. Buralardaki yayla evleri görülmeye değer.   Tekrar aşağıya, göle inerken mutlaka durup o gölü tepeden izlemenizi tavsiye ediyorum. Kimselere anlatıp büyüsünü bozmak istemeyeceğiniz bir doğa harikası gerçekten.

Nasıl Gidilir

İstanbul-Ankara otoyolunda Bolu tünelini geçtikten sonra (Yaklaşık 230.uncu km) Abant çıkışından çıkın. Tabelalar size yön veriyor. Park yaklaşık 25km içeride tüm güzelliğiyle saklanmış bir şekilde sizi bekliyor. Bu 25 km’lik yolda muhteşem.

 

 

 

Diğer Gezi Notları

Amsterdam Berlin Brüksel
Paris Prag Venedik
Kıyıköy Alanya Abant
Ballıkayalar Cide Kastamonu
Safranbolu Roma

Önceki Sayfa

Yorumlar kapatıldı.