Amsterdam

HOLLANDA – AMSTERDAM

“Kuzey’deki Venedik” diyebileceğimiz, Avrupa’nın Özgürlükler Kenti’ne doğru yaklaşıyoruz. Almanya’dan yola çıktığımız 2 saat süren araba yolculuğunun ardından benim yolda gelirken telefonumla HRS’den rezervasyon yapmış olduğum otelimize ulaşıyoruz. Biran önce şehri görebilmek için can atıyoruz. Hemen aracımıza atlayıp Dam (Baraj) Meydanına doğru yol alıyoruz. Güneş’in halen parladığı bir sonbahar akşamı, , kentin muhteşem görüntüsünün tadını çıkararak iniyoruz Dam (Baraj) Meydanın’a. 16. yüzyılda Osmanlı’dan getirilen laleler selamlıyor bizi. Keizersgracht kanalı üzerine aracımızı park ediyoruz. Oradaki park otomatını asla unutmayacağım, 4 saatlik park ücreti olarak ödemiş olduğum 18 Euro’nun neden buradaki insanların bisiklet kullanmakta olduğu konusunda yeteri kadar fikir sahibi olmamı sağladı. Burada çıkardığım sonuç İnsanların sağlıklı yaşamaktan ziyade Devletin trafiği en aza indirmek için başvurduğu bir yöntem. Diğer günlerde asla aracımızı otelden dışarı çıkarmadık. Amsterdam, çoğunlukla 17. yüzyıldan kalma yapılarıyla, Avrupa’daki en tarihsel kent dokularından birini barındırıyor. Kentin eski bölümü iç içe geçmiş ay biçimindeki kanallardan oluşuyor.

Hollanda’nın başkenti Amsterdam, 12. yüzyılda Amstel ırmağının kıyısında bir balıkçı köyü olarak kurulmuş. Amsterdam’ın şöhreti, bugün Hollanda’nın önüne geçmeye başlamış durumda. 750 bin nüfusa sahip kent, tarihi dokusu, müzeleri, kanalları, bisikletleri ve dünyanın genelinden oldukça farklı “özgürlük” anlayışı ile yılda 10 milyona yakın turist çekiyor. Amsterdam için tam bir “hoşgörü” kenti denebilir. Farklı özgürlük anlayışlarına sahip insanların uyum içinde birlikte yaşadığı ve dünyanın dört bir yanından akın ettiği şehirde, şiddete yönelik suçlar yok denecek kadar az. Coğrafyanın düz olması nedeniyle çok kullanışlı olan bisiklet ve 16’ncı yüzyılda Osmanlı’dan getirilen laleler şehrin simgesi haline gelmiş. Şehirde neredeyse kişi başına bir lale soğanıyla bir bisiklet düşüyor. Çeşitli renk ve türde üretilen lale soğanları, hediyelik eşya listesinin başına geçmiş durumda.

Şehirdeki yapıların çoğu son üç yüzyıl içinde inşa edilmiş. Toprağın alt katmanları yumuşak olduğu için evlerin temelleri tahta ve metal yığınlarıyla güçlendiriliyor. Yer darlığından alternatif yerleşim olarak kanallarda yüzen evler inşa edilmiş. 10 bin’e yakın insan bu evlerde yaşıyor. Yüzen evlerin posta adresi, elektrik ve gaz gibi tüm gereksinimleri karşılanıyor. Amsterdam’da 17’inci yüzyılda yapılan Normal Amsterdam Seviyesi (NAP) denilen su seviyesini düzenleme sistemiyle kanallardaki su seviyesi kontrol altında tutuluyor. Su seviyesi NAP’ın üzerine çıkarsa felaket de yanında geliyor. En son örneği 1953 yılında yaşanmış. Şehri bir de kanal turuyla görmeden sakın dönmeyin

İstanbul için Taksim Meydanı neyse, Dam Meydanı da Amsterdam için aynı. II. Dünya Savaşı’nda ölenlerin anısına dikilen anıt, saray, kültür merkezleri ve kentin en büyük otelleri bu meydan ve çevresinde bulunuyor. Meydan aynı zamanda; turistlerin yanı sıra iş adamları ve sokak sanatçılarının da uğrak mekânı. Leidseplein ise eski şehrin batısında yer alan ve Amsterdam’ın mutlaka gidilmesi gereken semtlerinden biri. Semt; kafeler, tiyatrolar, gece kulüpleri, barlar ve restoranlarla çevrili. Ardından Muntplein’a gidecek olursanız, MFÖ’nün meşhur “Sarı Laleler” parçasında adı geçen “Çiçek Pazarı”nda bir gezintiye çıkabilirsiniz. Westerkerk, Amsterdam’ın en yüksek kulesi. Ayrıca dünyaca ünlü ressam Rembrandt’ın mezarının da yer aldığı bu tepeye kış aylarında çıkmak için yalnızca pazar günleri izin veriliyor.

Amsterdam’da yemek konusunda sorun yaşamak pek olası değil. Çünkü restoranlarda dünyanın her mutfağından örnekler bulabilirsiniz. Daha çok Fransız, Endonezya, Arjantin, Çin ve Yakın Doğu mutfaklarının tercih ediliyor olduğunu da söylemeliyiz. Hollandalılar kahvaltıda genellikle yalnızca ekmek, peynir, tereyağı ve marmelat yiyor. Öğlen yemeği içinse hafif yemekleri tercih eden Hollandalılar, çoğu zaman öğle saatlerini bir sandviçle geçiştiriyor. Restoranlar saat 22:00’ye kadar açık. Mayonez ve tereyağıyla servis edilen patates kızartması özellikle tavsiye edilen spesiyal tatlar arasında yer alıyor. Hollanda’nın diğer spesiyaliteleri ise balık, hutspot-patates, lahana, soğan ve havuçla çevrelenen sosis, bezelye çorbası, pannenkoeken (peynirli elma kızartması) ve uitsmijte (peynir ve jambonlu omlet).

Gezi Rotası

Amsterdam’ın merkezinde Dam (Baraj) Meydanı, büyük dükkanlar ve genelev bulunuyor. Kırmızı Fener Sokağı’nda Kırmızı Fenerli Evler olarak adlandırılan yapılarda hayat kadınlarıyla karşılaşacaksınız. Waterlooplein pazarından ve Plantage müzelerinden geçip, Doğu adalarına ve yeni toplu konut mahallesi Ljburg‘a gidebilirsiniz. Amsterdam’ın en önemli turistik noktaları Güneydoğu Kanal Bölgesi’nde bulunuyor. Jordaan’ın sosyetik dükkanları merkezin batısındadır. Vondelpark’ın yemyeşil sığınağı ise Van Gogh Müzesi’nin batısındadır.

Amstardam’ da neler yapılabilir?

 • Mutlaka bisiklet kiralayıp şehrin keyfini bisiklet gezileriyle çıkarın.
 • Anna Frank’in Müzesi, Van Gogh Müzesi Ve Rembrant House’u gezin
 • Blijburg sahili, Vondelpark, Artis hayvanat bahçesi, Nederlans Scheepvaartmuseum (maritime müzesi)
 • Negen Straatjes’te alışveriş yapın.
 • Bloenmarkt , çiçek pazarını gezin; avrupanın en büyük çiçek ihracakçılarından biri olduğundan çiçeklerin satışa sunuluyor, çiçek pazarının yanında Rembrandt meydanı bulunuyor.
 • Eğlenmek için daha çok gençlerin uğradığı, reggeae, hip hop gibi müziklerin çalındığı bir kulüp olan Bitterzoot’e gidin.
 • Keizersgracht kanalı üzerindeki Homomonument (Eşcinsel Anıtı’nı) görün.( Eşcinselleri anmak için yapılmış)
 • Amstardam’ın en önemli simgesi olan kanallar arasında gezinti yapın
 • Vaktiniz olursa Amstardam’a yakın olan Marken Köyü ve Volendam şehrindeki Marken tarihi şirin evleriyle, Volendam da ise ucuz hediyelik eşya dükkanlarını gezip alışveriş yapabilirsiniz.
 • Amsterdam ucuz bir ülke oluduğu için alışveriş merkezlerinden alışveriş yapabilirsiniz.

Hollanda Hakkında Merak Ettikleriniz?

 • Başkenti : Amsterdam
 • Önemli Şehirleri: Rotterdam, Delft, Leiden, Maastricht
 • Nüfusu: 16,5 milyon
 • Yüzölçümü: 41,526 km2
 • Ülke Telefon Kodu: 31
 • Konuşulan Dil: Flamanca

Diğer Gezi Notları

Amsterdam Berlin Brüksel
Paris Prag Venedik
Kıyıköy Alanya Abant
Ballıkayalar Cide Kastamonu
Safranbolu Roma

 

Önceki Sayfa

Yorumlar kapatıldı.